Digitalk 101: ИТ бизнесът продължава да търси кадри, а заплатите остават високи
Макар страните в Европа да продължават да са изправени пред икономически трудности като инфлацията и конфликта в Украйна, търсенето на технологични таланти не спира, а недостигът на този тип специалисти се очертава като ключово предизвикателство пред континента и като заплаха за дигиталната му автономност.
"Недостигът на умения в областта на ИКТ засяга фирмите в цялата европейска икономика - както тези, които въвеждат цифрови технологии, така и тези, които ги прилагат. Но въздействието е най-силно в най-дигитализираните сектори, като например ИКТ, чиято основна дейност разчита критично на тези таланти (в ЕС и в страните от ОИСР специалистите по ИКТ представляват около 46% от общата заетост в секторите на ИКТ услугите)", се посочва в доклада на Europe needs High-Tech talent на Фондацията за европейски прогресивни изследвания (FEPS).
В ИТ сектора у нас броят на високотехнологичните кадри на пълен работен ден надхвърля 89 165, разкрива годишният доклад на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), като се очаква до 2025 г. работещите в сектора да надскочат 120 хиляди. Общият брой на заетите пък само в софтуерния бранш според последния "БАСКОМ барометър" за 2022 г. надвишава 50 хиляди души, а прогнозата е до 2026 г. да бъдат открити още 34 400 нови работни места.
За да разберем какви са плановете на българските ИТ компании за привличането, задържането и квалификацията на служителите, проведохме запитване сред участниците в ежегодното издание Digitalk 101. Какво споделиха те и кои са водещите тенденции за развитието на пазара на кадри може да прочетете в следващите редове.
Силен растеж
Значителна част от ИТ бизнеса в страната продължава да се разраства, а това налага и увеличаване броя на служителите, за каквото споделят фирми като Bosch Digital, Visteon, Mnemonica, VMware и много други. Именно тогава на преден план излиза и въпросът как да се привлекат нужните технологични кадри. В тази връзка много от компаниите залагат на вътрешни програми за подобряване на уменията и професионалните качества, социални и икономически придобивки, предизвикателни проекти и изграждане на приятна работна атмосфера.
"Задържането на квалифицирани служители в условията на динамичен пазар на труда основно съсредоточаваме в подобряване организацията и условията на работа, възможности за разширяване на професионалната експертиза на служителите чрез участието им в различни проекти, обучения и менторски програми, създаване на баланс между професионален и личен живот, увеличаване на придобивките за служителите", споделя Мирослав Вичев, главен изпълнителен директор на BORICA.
Заплатите се увеличават
Нуждата от технологични кадри оказва своето влияе и върху заплатите в ИТ сектора, като те продължават да се увеличават през миналата година, показват резултатите от тазгодишната анкета на Digitalk 101. Възнагражденията отбелязват ръст 8,2% през 2022 г., достигайки до 5185 лв. в сравнение с 4791 лв. през предходната година, като софтуерните разработчици остават с най-високи средни месечни брутни заплати, които достигат вече 6191 лв.
На фона на засилената конкуренция за ИТ кадри се отчита и друга интересна тенденция, а именно предлагането на акции или опция за купуване на преференциални цени за служителите като допълнителен стимул към получаваното възнаграждение. Привличането и задържането на таланти чрез дялови участия се налага като все по-привлекателен механизъм за технологичните и аутсорсинг компаниите у нас.
Обучение на млади таланти
Българският ИТ бизнес все по-често се насочват и към предоставяне шанс на най-младите специалисти да започнат своето професионално развитие, като постепенно трупат опит и познания, изкачвайки се по кариерната стълба. От партньорства с висши учебни заведения, през стажантски програми, до инициативи за старт на кариерата, повечето компании в сектора не спират да търсят и подпомагат развитието на бъдещите технологични специалисти.
„Nemetchek продължава да инвестира в изграждане на нови офиси в страната и навън, както и в още по-агресивно привличане, изграждане и задържане на таланти. Добър пример е току-що завършилият 3-месечен RISE by Nemetschek Bulgaria bootcamp, който привлече над 400 първоначални апликации. И въпреки че нямахме подобни първоначални намерения - всички 19 завършили колеги показаха такова желание и възможности, че получиха и приеха оферти да останат в компанията," споделя Георги Брашнаров, изпълнителен директор на Nemetchek Bulgaria.
Повишаване на квалификацията
Бързото развитие на технологичните иновации през последните десетилетия превръщат възможностите за допълнителна квалификация в неразделна част от предложенията на повече компании в ИТ бранша у нас. Наличието на подобни инициативи е съществено условие и за задържането на кадрите в сектора на фона на силната конкуренция. Именно и затова фирмите работят усилено за обогатяване и на своите академии и програми за усъвършенстване на професионалните умения, а разнообразието от предложения за получаване на знания и опит е значително.
Например, силен акцент върху вътрешни обучения и повишаването на професионалната квалификацията поставят в Scalefocus.
"Само за миналата година нашите екипи са преминали 3000 човекодни в обучения, а над 300 колеги са придобили международно признати технически сертификати", разкрива Иван Иванов, главен изпълнителен директор на ScaleFocus. Той подчертава, че в основата на успеха на всеки един проект стоят хората, тяхната ангажираност и мотивация.
От обучения, през предизвикателни проекти, до сплотена работна среда - технологичните компании работят усилено, за да предложат повече и по-добри условия на своите служители, а надпреварата за ИТ талантите далеч не е приключила.
Източник: Karieri