StartUpHub

Какви са алтернативите за осигуряване на еврофинансиране за иновативни проекти

четвъртък, 28 септември 2023 13:40

Най-често чрез т.нар. каскадно финансиране може да се получи подкрепа между 50 хил. и 150 хил. евро

Собственик сте на иновативен бизнес и се оглеждате за подходящо финансиране за следващите фази на вашата продуктова разработка. Ако сте с наистина доказана иновация, която решава глобален проблем, която ще доведе до революция на пазара, можете да потърсите финасиране през Европейския съвет по иновации. Ако компанията ви е достатъчно зряла и с добри финансови резултати, вероятно разчитате на програмата за Разработка на иновации в предприятията, която ще ви осигури нужните средства за възнаграждения и развитие на иновативни продукти и процеси. А може би търсите достъп до по-добри решения за автоматизация, IoT или прилагане на лазерни технологии и разчитате на програмата за иновации?

Въпреки всички налични възможности, може да се окаже, че вашата компания не е допусната като кандидат, че методиката за оценка не дава реални шансове за успешно класиране, че програмата закъснява или че на този етап няма планирана подходяща за вашия бизнес покана за набиране на проектни предложения.

Има какво да направите! Може би за вас ще работи каскадното финансиране. Преди този метод за финансиране се срещаше предимно по покани на програма "Хоризонт Европа" и поканите на общностите към Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Той предвижда прилагането на опростена схема за кандидатстване за по-малки, но все пак атрактивни субсидии. Механизмът на каскадното финансиране осигурява средства под формата на директни грантове, ваучери за услуги или награди, като източникът за тях е бюджетът на предварително одобрен проект на друг бенефициент (обичайно консорциум от партньори).

Броят на така подкрепените предприятия, докладите за оказаното им съдействие чрез външни услуги или директни средства, както и постигнатите за бенефициентите ефекти са част от ключовите индикатори за успех и съответно се явяват основание за възстановяване на разходите на финансиращите консорциуми от страна на Европейската комисия. Това по естествен начин провокира създаването на значително по-облекчени процедури не само за кандидатстване, но и за бързо и реално изпълнение и отчитане на проектите, които те избират да подкрепят. Административната тежест, с която иначе се сблъскваме при прякото публично финансиране, тук често отсъства. Фокусът е към постигането на реални и смислени резултати, избягване на регулаторни пречки и тежки административни изисквания.

След пилотното използване на каскадни процедури по 7-ма Рамкова програма, тези ясни предимства доведоха до значителното нарастване на интереса към и прилагането на каскадни процедури през последните години. Оттук се появи и друга тенденция - често този тип вторично финансиране формира възможности за подкрепа на организации и технологии от такива сфери, които иначе невинаги са подходящи бенефициенти за "класическите" програми.

За да се кандидатства успешно, е необходимо познаването на основния проект, целите му, партньорите и очакванията. Желателно е да се присъства на информационните събития по проекта. Задължително е да се съобразят изискванията, описани в конкретните покани и насоки за кандидатстване, които можете да намерите на индивидуалните сайтове на всеки такъв по-голям проект.

Известен още като "помощ за трети страни" или "вторично отпускана помощ", този инструмент реално измества административната тежест от Европейската комисия към съответния консорциум, който от своя страна отговаря за управлението на поканите и за отпускане на такава безвъзмездна помощ към други целеви бенефициенти - обичайно иновативни малки и средни предприятия (МСП), стартиращи предприятия и др.

Най-често проектите, които предвиждат отпускането на безвъзмездна помощ към трети заинтересовани страни (т.е. каскадно финансиране) включват ваучери за услуги, директни средства или комбинация от тях. Механизмът се ползва и като начин да се промотират ефектите от основния проект на водещия консорциум, да се мултиплицират резултатите, да се намерят подходящи партньори за подпомагане, или да се идентифицират разработчиците на авангардни услуги и решения по темата на основния проект.

Предимствата

Предимствата на този тип помощ са няколко. Кандидатстването по обяви от каскаден тип често е по-опростено, с кратки за попълване формуляри и с по-бързо оценяване. Кандидатът обикновено е самостоятелно МСП или няколко фирми, когато например се финансира предоставянето на услуга или решение от един на друг партньор. Успеваемостта в процентно изражение е като цяло по-голяма спрямо "класическите" централизирани европейски проекти, като често надвишава 30%. Във финансово изражение каскадното финансиране варира най-често между 50 и 150 хил. евро, но се срещат и значително по-малки и по-големи проекти. В общия случай се предвиждат авансови плащания (без банкови гаранции) до 30-50% от сумата и финансирането се предоставя не за отделни дейности, а под формата на общ бюджет за конкретния проект (т.нар. lump sum).

Източник: Капитал 

Галерия снимки от Какви са алтернативите за осигуряване на еврофинансиране за иновативни проекти ...