Запознайте се с Devin – първият в света софтуерен AI инженер, който може да промени всичко
В бързо развиващия се свят на технологиите вече навлизат инструменти, които обещават да променят из основи правилата на играта. Такъв е и Devin, базиран на изкуствен интелект софтуер, който дава заявка, че ще трансформира изцяло начина на писане и внедряване на код. Респективно и работата на програмистите.
Създаден от стартъпа за изкуствен интелект Cognition Labs, който има подкрепата на Founders Fund, Devin бива описван като първия по рода си автономен инструмент, който има способността да приема обикновена команда и да я превръща във функциониращ уебсайт или софтуерна програма.
Автономен инструмент
Концепцията за инструмент с изкуствен интелект, способен да кодира самостоятелно, не е съвсем нова. GitHub и инструментът за разработчици Copilot на Microsoft вече навлязоха в тази област. Автономното кодиране с изкуствен интелект обаче издига тази концепция до безпрецедентни висоти. За разлика от своите предшественици, Devin може самостоятелно да изпълнява цели проекти, като премахва необходимостта от човешка намеса.
Той не е просто пасивен асистент, който помага при кодирането. Той функционира по-скоро като независим служител, който усърдно изпълнява задачите си. След като получи заявка, Devin се впуска в самостоятелно обучение, като претърсва интернет за образователни материали, за да научи как да изпълни задачата. Той дори може да отстранява проблеми, възникнали по време на инженерния процес.
В демонстрационен видеоклип главният изпълнителен директор на Cognition Labs Скот Ву хвърля повече светлина за това как потребителите могат да взаимодействат с Devin. Човек може да проследи неговия команден ред и работен процес, докато той преминава през различни стъпки, за да изпълни задачата си. Въпреки че хората имат възможност да се намесват, ако желаят, Devin е проектиран да работи автономно.
Devin AI не само допълва и предлага код, но и може да управлява процеса на създаване и пускане на цели софтуерни приложения от край до край – нещо, което големите езикови модели (LLM) като Gemini на Google или ChatGPT на OpenAI не са в състояние да направят.
Devin работи автономно със собствен редактор на код, команден ред и браузър. Той систематично въвежда софтуера в практиката, като сегментира работата на управляеми стъпки и може да планира и изпълнява сложни инженерни проекти, които включват стотици до хиляди решения.
Въздействието на Devin
При тестовете, проведени от Bloomberg, той успя да кодира основна игра Pong и да създаде уебсайт от нулата за по-малко от 20 минути. Това впечатляващо постижение демонстрира потенциала на Devin да бъде полезен инструмент не само за софтуерни инженери, но и за нетехнически лица, които желаят да разработват свои проекти. По-времеемките и тромави задачи могат да бъдат прехвърлени на Devin, което ще позволи на потребителите да се съсредоточат върху други аспекти на работата си.
Въпреки това появата на инструмент с изкуствен интелект като Devin, предназначен по същество да замени софтуерните инженери, поражда някои опасения. Както посочва компютърният учен Силас Алберти:
Това е по-малко като асистент, който помага с кода, и повече като истински служител, който върши собствените си неща“.
Това потенциално би могло да доведе до възлагане на работа на външни изпълнители или до увеличаване на работното натоварване на инженерите, като по този начин се елиминират от пазара някои инженерни длъжности от по-ниско ниво.
Фразата „научете се да програмирате“ изглежда става все по-малко актуална в ерата на AI. С появата на инструменти за автономно кодиране с изкуствен интелект – като Devin – пейзажът на софтуерното инженерство несъмнено ще претърпи значителни промени.
Въвеждането на автономния Devin бележи значителен етап в областта на софтуерното инженерство, което вероятно ще бъде преосмислено от тези технологични постижения. Макар че това може да поставя и много предизвикателства, то също така открива свят на възможности за иновации и напредък.
Източник: economic.bg