Компанията с български основатели Lace AI набира 19 млн. долара
Секторът на домашните услуги и ремонти навсякъде по света разчита предимно на личния и телефонен контакт, но това не винаги води до добри бизнес резултати. В ерата на изкуствения интелект обаче и този сектор може да разчита на подходящи решения. Точно към тази пазарна ниша се насочва основаната от българите Борис Вълков и Станислав Стоянов Lace AI с платформа за управление на приходи, базирана на изкуствен интелект, която преосмисля сектора на домашните услуги и реновации.
От компанията обявиха, че са набрали общо 19 млн. долара финансиране досега. Според информация на TechCrunch общите набрани средства включват необявен официално предварителен кръг от 5 млн. долара и seed рунд от 14 млн. долара. От Lace AI съобщиха, че най-новия кръг е воден от Bek Ventures, с участието на LAUNCHub Ventures, Horizon VC, както и група стратегически ангел инвеститори — сред тях са съоснователят на Snowflake Марчин Жуковски, създателят на Vivino Хайни Закариасен, Христо Борисов от Payhawk и други основатели на стартъпи с оценка над 1 млрд. долара. Първоначалното финансиране е водено от Canvas Ventures, с участието на LAUNCHub.
“Използваме усъвършенствани AI технологии за анализ на 100% от обажданията, за да открием изгубени възможности за приходи, да разберем защо дадена услуга не е била резервирана и да предоставим приложими прозрения, които помагат на служителите да подобрят представянето си и да увеличат приходите”, съобщиха от компанията за Forbes България.
Преди да стартират Lace, основателите са се срещнали с над 100 компании от различни сектори, с цел да открият най-големия “праг на полезност” — онази област, в която разликата между текущото състояние и потенциала чрез AI е най-голяма, и да приложат опита си, за да създадем реален бизнес ефект. Още от самото начало се откроява индустрията за домашни услуги, защото там около 90% от приходите се генерират чрез кол центровете. Всяко от тези обаждания е с висока ангажираност и стойност. “И все пак компаниите губеха милиони всеки месец, защото нямаха видимост върху причините, поради които обажданията не се превръщаха в продажби”, каза Борис Вълков.
„Създадохме Lace като AI-нативна платформа за управление на приходи, насочена специално към 650 милиардната индустрия на домашните услуги – сектор, който отдавна има нужда от технологична трансформация. Нашето предимство е в бързината на иновация и способността да изпълняваме на скорост. Именно това ни позволи да постигнем 1000% ръст само за една година, а тепърва започваме“, допълни Вълков.
Плановете са с новия капитал да се увеличат инвестициите в усъвършенстване на изкуствения интелект и научноизследователска и развойна дейност.
„Продуктът на Lace веднага резонира с клиентите им. В свят, наситен с AI шум, Lace се откроява с незабавна стойност. Затова и клиентите им са готови да отделят до 10% от разходите за търговски екип само за тази технология — защото тя директно влияе на приходите. Освен това, екипът комбинира дълбок опит в enterprise софтуера и изкуствен интелект, което им позволява да създадат продукт, достъпен и за нетехнически потребители”, казва Мехмет Атиджи, управляващ партньор в Bek Ventures.
Lace AI е основана през 2022 г. и е базирана в Силициевата долина – Маунтин Вю, Калифорния. Борис Вълков е изпълнителен директор, като преди това е ръководил екипи в Meta AI, работил е и за VMware. Техническият директор Стан Стоянов е бил главен архитект в LogMeIn, където е участвал в проектирането и скалирането на аудио/видео платформата на компанията.
През август 2022 г. в търговският регистър е вписано дружеството “Лейс Софтуер” ЕООД, 100% собственост на Lace Software Inc. В българския офис работят над 10 души и компанията активно търси да наеме още хора тази година. Приходите от продажби на българското дружество достигат до 542 хил. лв. за 2023 г., като се повишават от 145 хил. лв година преди това.